5 (100%) 1 vote

 

کانکس چیست ؟ – کانکس یکی از سازه‌های پیش ساخته مدرن است که کاربردهای زیادی دارد. استفاده از کانکس، مزایای بیشتری نسبت به سازه های سنتی به همراه خواهد داشت که بسیار قابل تامل است. با این حال کماکان استفاده از انواع کانکس، آن طور که باید فراگیر نشده است و هنوز پتانسیل های استفاده از این سازه های پر کاربرد کاملا شکوفا و تبیین نشده است. از این این رو سعی کرده ایم در این مقاله به برخی از جالب‌ترین کاربردهای کانکس اشاره کنیم و زوایای دیگری از کاربری انواع کانکس را بیان کنیم.

ضرورت استفاده از کانکس و اصولا سازه های پیش ساخته در زندگی امروزی که تراکم جمعیت های اجتماعات شهری بیش از گذشته است، بسیار ملموس است. کاربردهای کانکس‌ها محدود به یک کاربری خاص یا فضای خاص نبوده و طیف زیادی از انواع کاربری ها را شامل می شود. با توجه به نیاز افراد به داشتن جایی برای اسکان که در کمترین زمان ممکن قابل ساختن باشد، باعث به وجود آمدن انواع کانکس‌های امروزی شده است.

کانکس چیست

کانکس چیست؟

کانکس یک سازه از پیش ساخته است که در ساخت آن معمولا از متریال و مصالح پیش ساخته استفاده می‌شود. اسکلت و شاسی کانکس معمولا از جنس متریال فولادی ساخته میشود و دیواره ها و سقف آن بر روی شاسی و اسکلت کانکس نصب می‌شود. معمولا بدنه کانکس به جز اسکلت به وسیله پیچ و مهره مونتاژ میشود و میتوان سازه را در صورت لزوم دمونتاژ کرد (از هم باز کرد) و دوباره در مکان دیگری نصب کرد. بنابراین کانکس ها قابیت حمل و نقل دارند که میتواند برای استفاده به عنوان اماکن موقتی بسیار مناسب باشند. به طور معمول در ساخت بدنه و سقف کانکس از ساندویچ پانل‌ها استفاده می‌شود. در ساخت یک کانکس ساندویچ پانلی از ورقهای گالوانیزه ، آلوزینک و یا ورق های آلومینیومی استفاده می‌شود. این پانل ها به علت استفاده از یک عایق حرارتی (مانند پلی اورتان) ، ضریب هدایت گرمایی پایینی دارند و برای استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف بسیار مناسبند. همچنین به جلوگیری از اتلاف انرژی کمک شایانی می‌کنند. گاهی نیز از نماهای کامپوزیت، نماهای mdf و PVC برای زیبایی بیشتر کانکس استفاده می‌شود. در صورت نیاز کانکس ها را میتوان مجهز به انواع امکانات و تجهیزات مختلف کرد که این موارد باید در طراحی ابتدایی کانکس مد نظر قرار بگیرد.

انواع کانکس و کاربردهای آن

کانکس انواع مختلفی دارد و هر یک از آنها کاربردهای مخصوص به خود را دارند. شما می‌توانید از کانکس به هر منظوری استفاده کنید و هیچ محدودیتی در این باره وجود ندارد. اما برخی از کاربردهای انواع کانکس، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. برخی از انواع متداول کانکس باتوجه به کارکردهای آنها شامل موارد زیر است:

 • کانکس مسکونی و ویلایی
 • کانکس فروشگاهی و نمایشگاهی
 • کانکس خوابگاهی
 • کانکس مدرسه ای
 • کانکس امدادی و درمانی
 • کانکس نگهبانی
 • کانکس نمازخانه ای
 • کانکس اداری و کارگاهی
 • کانکس حفاری

در ادامه نگاهی به جالب ترین و موثرترین کاربردهای انواع کانکس می‌اندازیم.

کانکس بهترین گزینه برای اقامتگاه‌های موقتی

کانکس‌ها به سرعت ساخته و نصب میشوند و قابلیت حمل و نقل دارند، چیزی که استفاده از کانکس ها را برای اقامتگاه های موقتی مناسب کرده است. قابلیت جابجایی و قابلیت بازیافت کردن مواد به کار رفته در ساخت کانکس از مزایای مهم کانکس می باشد. اگر محل اقامت و سکونت شما باید در مدت زمان کوتاهی ساخته یا جا به جا شود، استفاده از کانکس می تواند بهترین ایده باشد. ساخت اقامتگاه های موقتی برای سیل زدگان و زلزله زدگان یکی از نمودهای کاربری کانکس ها است که در سالیان اخیر در کشورمان آن را مکرر مشاهده کرده‌ایم. کانکس به سرعت ساخته و مونتاژ می‌شود به طوری که زمان ساخت کانکس قابل مقایسه با ساخت سازه های سنتی نیست و این مسئله امکان اسکانی سریع را در مواقع لزوم فراهم میکند. همین چندی پیش بود که با وقوع سیل در منطقه پل دختر و تخریب مدارس این منطقه، مدیریت کل سازمان نوسازی را بر آن داشت که تا زمان مرمت و بازسازی مدارس پل دختر، از کانکس‌های مدرسه‌ای برای دانش‌آموزان استفاده کند.

وجود کانکس های چرخ دارد، ایده های جالبی را برای کسب و کارهای مختلفی ایجاد کرده است. برای مثال یک کانکس فروشگاهی سیار تمامی امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای یک مغازه سیار موقتی را فراهم میکند و شما می‌توانید محل کسب خود را جابجا کنید و بهترین مکان را برای عرضه محصولات خود فراهم کنید. درمانگاه های سیار و مراکز امدادی و بهداشتی موقتی از دیگر کاربردهای کانکس ها می‌باشد. به طور کلی هر کجا نیاز به یک اقامتگاه موقتی است، کانکس اولین و بهترین انتخاب خواهد بود.

کانکس درمانگاهی

استفاده از کانکس در مناطق زلزله خیز

کاربردهای کانکس به ویژگی های مصالح استفاده شده در آن و همچنین ساختار منحصر به فرد کانکس بر میگردد. استفاده از مواد اولیه و متریال های خاص و نوین موجب میشود کانکس در برابر زلزله مقاومت زیادی داشته باشد و کانکس های مسکونی یکی از انواع سازه های مناسب برای زندگی در مناطق زلزله خیز است. کانکس مسکونی میتواند شامل آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام، اتاق خواب، سالن پذیرایی ,انباری و هر آنچه که یک خانه نیاز دارد، باشد. بنابراین باتوجه به اینکه ایران یک کشور زلزله خیز است، کانکس های مسکونی در برخی نقاط میتواند جایگزین ساختمان های مسکونی سنتی شوند. حتی کانکس های مسکونی می‌توانند در چندین طبقه طراحی و ساخته شوند و به انواع امکانات مجهز شوند. همچنین ایجاد تاسیسات لوله کشی و برق کشی در کانکس های مسکونی کاملا امکان پذیر است. شاید استفاده از کانکس های مسکونی برای اقامت دائمی در ایران چندان مورد توجه نباشد. اما باید گفت امروزه با توجه به رشد سریع فناوری و استفاده از علم روز در ساخت متریال پیش ساخته، تصور اینکه کانکس محلی برای زندگی دائمی نیست، کاملا اشتباه است. کانکس های مسکونی علاوه بر داشتن تمامی امکانات خانه های سنتی، دارای مزایای افزونی هستند که به تبع آن شاید در آینده شاهد رونق گرفتن استفاده از این سازه های مسکونی باشیم.

 استفاده از کانکس در فضای روستایی، صنعتی و کشاورزی

کانکس ها  دارای مقاومت بالایی در برابر رطوبت و مواد شیمیایی هستند. از این رو گزینه های خوبی برای استفاده در فضاهای برون شهری و صنعتی هستند. استفاده از کانکس به عنوان انبار محصولات کشاورزی و تولیدات صنعتی و همچنین ساخت اتاقک های نگهبانی، راه داری و فروشگاهی در جاده های میان شهری از کاربردهای مهم کانکس ها هستند. حمل و نصب کانکس نسبت به مصالح سنتی بسیار ساده‌تر است، از این رو بهترین گزینه برای احدات سازه‌های مختلف در مناطق دور افتاده و صعب العبور است. همچنین از کانکس های ویلایی میتوان برای ساخت مکانی برای اقامت در باغ ها و مناطق خوش آب و هوای روستایی استفاده کرد. کانکس های ویلایی مجوز ساخت و ساز لازم ندارند و در عین حال از تمامی امکانات یک ویلای سنتی بر خوردار هستند. میتوان کانکس ویلایی را به صورت کاملا پیش ساخته تهیه و به محل مورد نظر حمل کردو یا مصالح پیش ساخته را به محل مورد نظر انتقال داده و در همان مکان ساخت و اجرا کرد.

 استفاده‌های متنوع کانکس به عنوان اماکن موقتی در فضای شهری

موارد استفاده از کانکس در فضای شهری بسیار گسترده است، که دلیل آن انعطاف پذیری کانکس در ساخت و طراحی می باشد. در ساخت و تولید کانکس میتوان طرح ها و نقشه‌های مختلفی را به پیاده سازی کرد. استفاده از کانکس در گوشه و کنار نقاط مختلف شهر کاملا مشهود است. دکه های گل فروشی و روزنامه فروشی، کانکس پلیس و کانکس‌های شهرداری در پارک ها نمونه هایی از کاربرد کانکس به عنوان اماکن موقتی یا حتی دائمی در بافت شهری هستند. امروزه همه برج ها و آپارتمان های شهری نیاز مبرمی به سرایدار و نگهبان دارند. میتوان از کانکس به عنوان کیوسک نگهبانی در برج ها و ساختمان های شهری استفاده کرد. همچنین در نمایشگاه های شهری و میادین میوه و تره بار میتوان از کانکس های فروشگاهی برای عرضه محصولات استفاده کرد. به هر حال در بافت شهری امروز، فضا اهمیت زیادی دارد و از کانکس‌ها میتوان استفاده های خلاقانه‌ای کرد. کانکس های مختلف زیبا و شیکی وجود دارند که علاوه بر کارایی، میتوانند جلوه زیبایی به شهر بدهند. معمولا در شهرها و معابر عمومی به دلایل گوناگونی امکان احداث سازه های سنتی وجود ندارد، در این گونه موارد، کانکس بهترین گزینه برای ایجاد سازه های موقتی است.

کانکس نگهبانی

جمع بندی

کانکس ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از انها بنابر استفاده ای‌ که از آنها می‌شود، دارای ساختار و ویژگی خاص خودش است. در این مطلب سعی کردیم شما را با چندی از کاربردهای جالب و بعضا متداول کانکس و البته برخی از کاربردهای کانکس که کمتر مورد توجه قرار گرفته است، آشنا کنیم. استفاده از کانکس ها به واسطه‌ی مزایایی که دارند به لحاظ اقتصادی کاملا مقرون به صرفه هستند. از مزایای کانکس ها که به لحاظ اقتصادی، استفاده از آنها را جذاب کرده است، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت نصب و مونتاژ (جلوگیری از خواب سرمایه)
 • کاهش هزینه های حمل و نقل
 • کاهش هزینه های دریافت مجوزهای ساخت و ساز
 • جلوگیری از هدر رفت انرژی (صرفه جویی در هزینه برای تامین انرژی)
 • کاهش هزینه های نگهداری و بازسازی
 • بازگشت سرمایه از طریق بازیافت مصالح استفاده شده در ساخت کانکس

این مزایای اقتصادی در کنار بسیاری از مزایای غیر اقتصادی کانکس‌ها، باعث شده است که سرمایه گذاری و صرف هزینه برای آنها کاملا توجیه پذیر باشد و بازدهی بالایی برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد. البته داشتن تجربه و دانش کافی در خرید و سفارش کانکس را نباید از یاد برد. در صورتی که در این زمینه تجربه کافی را ندارید، قبل از خرید کانکس با متخصصین و شرکت‌های معتبر و فعال در این زمینه مشورت کنید.

 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

عضویت در کانال تلگرام سایت

کانال ما

دنبال کردن پیج اینستاگرام سایت

صفحه ما

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.